Computer memory HP Pavilion dv7-3111so
Expand the memory of your HP Pavilion dv7-3111so by 4GB. The memory module has 200 Pin DIMM and a voltage of 1,8 volt. This computer memory was tested by us for HP Pavilion dv7-3111so. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pavilion dv7-3111so.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP Pavilion laptop |
| Device series | Pavilion laptop dv7-3110 series |
| Device name | Pavilion dv7-3111so |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP197820 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069662818 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion dv7-3111so |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion dv7-3111so
Login