Memory for laptop Toshiba Satellite L500D-13H
The memory increases the RAM memory of Toshiba Satellite L500D-13H by 4GB. The offered memory is a DDR2 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Toshiba Satellite L500D-13H. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Satellite L500D-13H.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Toshiba |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Toshiba Satellite |
| Device series | Satellite L500D series |
| Device name | Satellite L500D-13H |
| Memory ex works | 4GB (2x 2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP267731 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369365711 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Toshiba Satellite L500D-13H |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Toshiba Satellite L500D-13H
Login