Memory for laptop Toshiba Satellite L500D-16L
4GB memory for Toshiba Satellite L500D-16L. The memory has 200 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. This memory is 100% compatible to Toshiba Satellite L500D-16L.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Toshiba |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Toshiba Satellite |
| Device series | Satellite L500D series |
| Device name | Satellite L500D-16L |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP360631 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235888 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Toshiba Satellite L500D-16L |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Toshiba Satellite L500D-16L
Login