Memory for laptop Toshiba Satellite L550D-11F
The RAM memory expands the memory capacity of Toshiba Satellite L550D-11F by 4GB. The memory has 200 Pin DIMM and works with a voltage of 1,8 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Dual Channel Unterstützung:
Das Gerät supports die Dual-Channel Technik. Bei Einsatz zwei gleicher memory wird der Takt auf dem memorybus verdoppelt.
Die Mischbestückung with verschiedenen memorykapazitäten ist ohne Probleme auch möglich, allerdings wir dann die Dual Channel nicht supports. Bei Mischbestückung wird der normale memorytakt der Computer memory genutzt.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR2 |
| Memory speed | 800MHz |
| JEDEC standard | PC2-6400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 200 Pin DIMM |
| Voltage | 1,8 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Toshiba |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Toshiba Satellite |
| Device series | Satellite L550D series |
| Device name | Satellite L550D-11F |
| Memory ex works | 4GB (2x2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP360634 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578235901 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Toshiba Satellite L550D-11F |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Toshiba Satellite L550D-11F
Login