Memory for motherboard-memory ASRock P67 Extreme6
The RAM memory expands the memory capacity of ASRock P67 Extreme6 by 4GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for ASRock P67 Extreme6. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in P67 Extreme6.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard P... |
| Device series | mainboard P... P67 series |
| Device name | P67 Extreme6 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP158322 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069300666 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock P67 Extreme6 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock P67 Extreme6
Login