Computer memory Asus N53SN-S1278V
The RAM memory expands the memory capacity of Asus N53SN-S1278V by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus laptop N... |
| Device series | laptop N... N53SN series |
| Device name | N53SN-S1278V |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | The ASUS N53SN series is available in two different versions. Once a DUAL-core processor is installed, the device has two memory slots available. For a QUAD-Core processor, a total of four memory slots are available. So pay close attention to which model you actually own. |
Order info
| Item number | SP199872 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069682182 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus N53SN-S1278V |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus N53SN-S1278V
Login