Computer memory Asus N53SN-SZ127V
The memory increases the RAM memory of Asus N53SN-SZ127V by 4GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to Asus N53SN-SZ127V.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus laptop N... |
| Device series | laptop N... N53SN series |
| Device name | N53SN-SZ127V |
| Memory ex works | 6GB (1x4GB + 1x2GB) |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Die ASUS N53SN series gibt es in zwei verschiedenen Varianten. Sobald ein DUAL-Core Prozessor verbaut ist, hat das Gerät zwei memorysteckplätze zur Verfügung. Bei einem QUAD-Core Prozessor, sind insgesamt vier memorysteckplätze vorhanden. Sowith achten Sie bitte genau darauf auf, welchen Modell Sie tatsächlich besitzen. |
Order info
| Item number | SP137556 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069181067 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus N53SN-SZ127V |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus N53SN-SZ127V
Login