Computer memory Check Point Appliances 12200
4GB memory for Check Point Appliances 12200. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Check Point Appliances 12200. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Appliances 12200.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Check Point |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Check Point Appliances |
| Device series | Appliances 12000 series |
| Device name | Appliance 12200 |
| Manufacturer Reference No. | CPAC-RAM4GB-4400 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP367475 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578304256 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Check Point Appliance 12200 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Check Point Appliances 12200
Login