Memory for firewall Check Point Appliances 4800
The RAM memory expands the memory capacity of Check Point Appliances 4800 by 4GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Check Point |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Check Point Appliances |
| Device series | Appliances 4000 series |
| Device name | Appliance 4800 |
| Manufacturer Reference No. | CPAC-RAM4GB-4400 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP367472 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578304225 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Check Point Appliance 4800 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Check Point Appliances 4800
Login