Computer memory Dell Inspiron 15 5547
Expand the memory of your Dell Inspiron 15 5547 by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Inspiron laptop |
| Device series | Inspiron laptop 15 series |
| Device name | Inspiron 15 5547 |
| Manufacturer Reference No. | A6951103, SNPNWMX1C/4G |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 5547-3191, 5547-3207, 5547-3214, etc. |
Order info
| Item number | SP287048 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069211849 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Inspiron 15 5547 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Inspiron 15 5547
Login