Memory for workstation Fujitsu CELSIUS W380 (D2917)
The memory increases the RAM memory of Fujitsu CELSIUS W380 (D2917) by 4GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to Fujitsu CELSIUS W380 (D2917).
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Fujitsu CELSIUS |
| Device series | CELSIUS W300 series |
| Device name | CELSIUS W380 (D2917) |
| Manufacturer Reference No. | S26361-F4401-L3 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | The system supports memory as ECC UDIMM and UDIMM without ECC, but these two techniques can not be used together. |
Order info
| Item number | SP120753 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069089547 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu CELSIUS W380 (D2917) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu CELSIUS W380 (D2917)
Login