Memory for laptop HP 350 G2
4GB memory for HP 350 G2. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP laptop 300... |
| Device series | laptop 300... 350 series |
| Device name | 350 G2 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: K9H71EA, K9H99EA, K9J02EA, K9J05EA, K9J13EA, K9K08EA, K9L04ES, L7Z80ES, L8B05ES, L8B07ES, L8B08ES, P5T04ES, P5T08ES, P5T09ES, P5T10ES, P5T11ES, P5T12ES, etc. |
Order info
| Item number | SP147568 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069221886 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP 350 G2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP 350 G2
Login