Memory for laptop HP EliteBook 8540w
The RAM memory expands the memory capacity of HP EliteBook 8540w by 4GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP EliteBook |
| Device series | EliteBook 8500 series |
| Device name | EliteBook 8540w |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | You can use up to four memories if your system has a quad-core processor, or two memories on an existing dual-core processor. |
Order info
| Item number | SP120659 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069088960 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP EliteBook 8540w |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP EliteBook 8540w
Login