Computer memory HP ProBook 4000
The RAM memory expands the memory capacity of HP ProBook 4000 by 4GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP ProBook |
| Device series | ProBook 4000 series |
| Device name | ProBook 4000 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: XY012EA, etc. |
Order info
| Item number | SP247102 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369151024 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ProBook 4000 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ProBook 4000
Login