Computer memory HP ProBook 450 G1
4GB memory for HP ProBook 450 G1. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for HP ProBook 450 G1. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ProBook 450 G1.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP ProBook |
| Device series | ProBook 450 series |
| Device name | ProBook 450 G1 |
| Manufacturer Reference No. | H6Y75AA |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: E9Y58EA, etc. |
Order info
| Item number | SP130125 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069154474 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ProBook 450 G1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ProBook 450 G1
Login