Memory for workstation HP Z230
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z230 by 4GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z230 series |
| Device name | Z230 |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP151539 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069157499 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z230 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z230
Login