Memory for workstation HP ZBook 14
The RAM memory expands the memory capacity of HP ZBook 14 by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP ZBook |
| Device series | ZBook 14 series |
| Device name | ZBook 14 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: F0V00ET, F0V07ET, F0V08ET, F0V12EA, F0V16EA, F0V18ET, etc. |
Order info
| Item number | SP151238 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069245813 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ZBook 14 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ZBook 14
Login