Memory for motherboard-memory Intel DQ67EP
The memory increases the RAM memory of Intel DQ67EP by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Intel DQ67EP. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in DQ67EP.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Intel mainboard DQ... |
| Device series | mainboard DQ... DQ67 series |
| Device name | DQ67EP |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP266945 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369356665 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel DQ67EP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel DQ67EP
Login