Computer memory Lenovo IdeaPad 305-15IBD (80NJ)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad 305-15IBD (80NJ) by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad 305-15IBD (80NJ). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad 305-15IBD (80NJ).soll laut notebookcheck baugleich with Lenovo B50-80 sein. Das hat zwei memory slots.
Auch Notebookinfo and andere Seiten gehen of 2 memory slotsn aus.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 305 series |
| Device name | IdeaPad 305-15IBD (80NJ) |
| Manufacturer Reference No. | 0B47380 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 80NJ00JJGE, 80NJ00CLGE, etc. |
Order info
| Item number | SP168228 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069386660 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 305-15IBD (80NJ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 305-15IBD (80NJ)
Login