Computer memory Lenovo IdeaPad S205 (1038)
4GB memory for Lenovo IdeaPad S205 (1038). The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S200 series |
| Device name | IdeaPad S205 (1038) |
| Memory ex works | 6GB (1x4GB + 1x2GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Thanks to the realization of the 8GB memory, your IdeaPad can be upgraded to 16GB memory. |
Order info
| Item number | SP143475 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069197662 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S205 (1038) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S205 (1038)
Login