Computer memory Lenovo ThinkPad T440p (20AW)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad T440p (20AW) by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo ThinkPad T440p (20AW).Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T440 series |
| Device name | ThinkPad T440p (20AW) |
| Manufacturer Reference No. | 0B47380 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20AW0000.., 20AW0001.., 20AW0002.., 20AW0003.., 20AW0004.., 20AW0005.., 20AW0006.., 20AW0007.., 20AW0008.., 20AW0009.., 20AW000A.., 20AW000B.., 20AW000C.., 20AW000D.., 20AW000E.., 20AW000G.., 20AW000H.., 20AW000H.., 20AW000J.., 20AW000K.., 20AW000L.., 20AW000M.., 20AW000P.., 20AW000Q.., 20AW000R.., 20AW0046.., 20AW0047.., 20AW0048.., 20AW0049.., 20AW004D.., 20AW004E.., 20AW004F.., 20AW004G.., 20AW004H.., 20AW004J.., 20AW004K.., 20AW004A.., 20AW004B.., 20AW004C.., 20AW004L.., 20AW004M.., 20AW005A.., 20AW005B.., 20AW005C.., 20AW005D.. |
Order info
| Item number | SP245914 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369137875 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T440p (20AW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T440p (20AW)
Login