Memory for desktop Maxdata Favorit 5000 IM 04
The RAM memory expands the memory capacity of Maxdata Favorit 5000 IM 04 by 4GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Maxdata |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Maxdata Favorit |
| Device series | Favorit 5000 series |
| Device name | Favorit 5000 IM 04 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP334922 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369979178 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Maxdata Favorit 5000 IM 04 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Maxdata Favorit 5000 IM 04
Login