Memory for laptop Medion Erazer X6811 (MD97624)
Expand the memory of your Medion Erazer X6811 (MD97624) by 4GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Medion Erazer laptop |
| Device series | Erazer laptop X6800 series |
| Device name | Erazer X6811 (MD97624) |
| Memory ex works | 6GB (3x2GB) |
| Maximum memory | 24GB |
| Memory Slots | 3 |
| Note | MSN: 30011793 |
Order info
| Item number | SP227937 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069957990 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer X6811 (MD97624) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer X6811 (MD97624)
Login