Computer memory MSI 770-C45
4GB memory for MSI 770-C45. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | MSI |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | MSI mainboard 7... |
| Device series | mainboard 7... 770 series |
| Device name | 770-C45 |
| Maximum memory | 32GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Recommendation: The performance advantages of Dual Channel technology can only be used with two identical memory modules. |
Order info
| Item number | SP120341 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069087000 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with MSI 770-C45 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about MSI 770-C45
Login