Computer memory MSI MS-AC1511
4GB memory for MSI MS-AC1511 . The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to MSI MS-AC1511 .
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | MSI |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | MSI mainboard MS... |
| Device series | mainboard MS... MS-A series |
| Device name | MS-AC1511 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | If you want to use more than 4GB RAM, you need a 64bit operating system. |
Order info
| Item number | SP413666 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578766948 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with MSI MS-AC1511 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about MSI MS-AC1511
Login