Computer memory MSI Pro-VD H81M
The RAM memory expands the memory capacity of MSI Pro-VD H81M by 4GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for MSI Pro-VD H81M. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pro-VD H81M.Help in choosing the right RAM:
Wir bieten Ihnen die schnelleren 1600MHz Computer memory for Ihr System an.
Durch die Abwärtskompatibilität unserer Computer memory auf 1333MHz, können Sie die diese auch with bereits vorhandenen 1333MHz memoryn gemischt betreiben.
Main memories with ECC offer higher security through error detection and error correction. The ECC function is supported if ALL existing memories are equipped with ECC. You should use the UDIMM ECC memory if existing memories are equipped with ECC.
Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den Steckplätzen ist möglich.
Der Dual Channel Mode wird auch hierbei durch die Intel Flex Memory Technology supports.
Bei verschiedenen Computer memory capacityen müssen Sie darauf achten, dass die memory in memorykanal A größer sind als die Computer memory in memorykanal B.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | MSI |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | MSI Pro-VD |
| Device series | Pro-VD H81M series |
| Device name | Pro-VD H81M |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP155607 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069282245 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with MSI Pro-VD H81M |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about MSI Pro-VD H81M
Login