Memory for storage/NAS QNAP TS-231P2
4GB memory for QNAP TS-231P2. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your QNAP NAS TS storage/NAS.Der richtige Computer memory - TS-231P2 series
TS-231P2-1G: 1 slot is available for memory expansion . Dieser memorysteckplatz ist ab Werk with einem 1GB memory belegt. Der vorhandene Computer memory kann durch einen 4GB or 8GB RAM ersetzt werden um den Computer memory zu erweitern.
TS-231P2-4G: 1 slot is available for memory expansion . Ex works 4GB RAM are installed. Diese Modellvariante ist nur with einem 8GB Computer memory erweiterbar.
Die Low Voltage memory werden in der Qnap über die im memory vorhandene Fallback-Option with 1,5V getaktet. Diese Funktion ist in den memoryn implementiert.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x31P2 series |
| Device name | TS-231P2 |
| Manufacturer Reference No. | RAM-4GDR3L-SO-1600 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP250278 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369184572 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-231P2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-231P2
Login