Memory for storage/NAS QNAP TS-831XU-RP
The memory increases the RAM memory of QNAP TS-831XU-RP by 4GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Welche memorybestückung ist möglich bei der TS-831XU-RP?
Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den Steckplätzen ist möglich. Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x31XU series |
| Device name | TS-831XU-RP |
| Manufacturer Reference No. | RAM-4GDR3L-SO-1600 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP232826 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369006386 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-831XU-RP |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-831XU-RP
Login