Memory for firewall Sophos XG 105 rev. 2
4GB memory for Sophos XG 105 rev. 2. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This memory is 100% compatible to Sophos XG 105 rev. 2.Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 105 series |
| Device name | XG 105 rev. 2 |
| Memory ex works | 2GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | The maximum capacity of the RAM is limited by the used license.
Max. 3GB Ram with Sophos Business license
Max. 8GB Ram with Home Use License.
Observe the legal requirements of the manufacturer. |
Order info
| Item number | SP240794 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369084896 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 105 rev. 2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 105 rev. 2
Login