Computer memory Sophos XG 105w rev. 3
4GB memory for Sophos XG 105w rev. 3. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Sophos XG 105w rev. 3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in XG 105w rev. 3.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 105 series |
| Device name | XG 105w rev. 3 |
| Memory ex works | 2GB (1 x 2GB) |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP269016 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369377943 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 105w rev. 3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 105w rev. 3
Login