Computer memory Sophos XG 125w rev. 2
The memory increases the RAM memory of Sophos XG 125w rev. 2 by 4GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your Sophos XG firewall.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800U |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 125 series |
| Device name | XG 125w rev. 2 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP268995 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369084810 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 125w rev. 2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 125w rev. 2
Login