server memory SupermicroSuperStorage 5018A-AR12L
The memory increases the RAM of your Supermicro SuperStorage 5018A-AR12L server by 4GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1600MHz PC3L-12800U. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This memory suits perfectly to your Supermicro SuperStorage server.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
- The device can either be configured with only one memory module or with two identical memory modules (memory kit). Mixed configuration with different capacities is not possible.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Supermicro SuperStorage |
| Device series | SuperStorage 5018 series |
| Device name | SuperStorage 5018A-AR12L |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP263310 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369316317 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro SuperStorage 5018A-AR12L |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Supermicro SuperStorage 5018A-AR12L
Login