Memory for laptop Terra Mobile 1547Q (1220287)
The RAM memory expands the memory capacity of Terra Mobile 1547Q (1220287) by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Terra Mobile |
| Device series | Mobile 1500 series |
| Device name | Mobile 1547Q (1220287) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP247038 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369150157 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra Mobile 1547Q (1220287) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra Mobile 1547Q (1220287)
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Terra datasheet concerning the maximum RAM amount for the Mobile 1547Q (1220287) is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login