Computer memory Terra workstation 7300 (1000923)
The workstation-RAM memory expands the memory capacity of Terra workstation 7300 (1000923) by 4GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Help in choosing the right RAM:
Wir bieten Ihnen die schnelleren 1600MHz Computer memory for Ihr System an. Durch die Abwärtskompatibilität unserer Computer memory auf 1333MHz, können Sie die diese auch with bereits vorhandenen 1333MHz memoryn gemischt betreiben.
Ob Sie UDIMM ECC Computer memory einsetzen sollten hängt auch davon ab, ob bereits vorhandene memory with ECC ausgestattet sind.
Derr Einsatz verschiedener Ram Größen in den Steckplätzen ist möglich. Der Dual Channel Mode wird auch hierbei durch die Intel Flex Memory Technology supports.
Bei verschiedenen Computer memory capacityen müssen Sie darauf achten, dass die memory in memorykanal A größer sind als die Computer memory in memorykanal B.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Terra workstation 7... |
| Device series | workstation 7... 7300 series |
| Device name | Workstation 7300 (1000923) |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP155019 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069277067 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra Workstation 7300 (1000923) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra workstation 7300 (1000923)
Login