Memory for storage/NAS TerraMaster F2-420
4GB memory for TerraMaster F2-420. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3L-10600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | TerraMaster |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | TerraMaster storage/NAS |
| Device series | storage/NAS F2 series |
| Device name | F2-420 |
| Memory ex works | 4GB non removable |
| Maximum memory | 20GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP247261 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369152748 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with TerraMaster F2-420 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about TerraMaster F2-420
Login