Computer memory Thecus N8850
The RAM memory expands the memory capacity of Thecus N8850 by 4GB. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This memory is 100% compatible to Thecus N8850.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1066MHz |
| JEDEC standard | PC3-8500U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Thecus |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Thecus Enterprise-Tower |
| Device series | Enterprise-Tower N8800 series |
| Device name | N8850 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | ECC and UDIMM memory modules must not be operated together in one device. |
Order info
| Item number | SP162160 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069332520 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Thecus N8850 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Thecus N8850
Login