Computer memory Western Digital My Cloud DL4100
4GB memory for Western Digital My Cloud DL4100. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory MyCloud DL4100 - mögliche Varianten
memory for Modellnr. der My Cloud DL4100 series:
WDBNEZ0240KBK
WDBNEZ0160KBK
WDBNEZ0080KBK
WDBNEZ0000NBK
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 1Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Western Digital |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Western Digital My Cloud |
| Device series | My Cloud DL4100 series |
| Device name | My Cloud DL4100 |
| Memory ex works | 2GB non removable |
| Maximum memory | 10GB / 6GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP158844 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069305562 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Western Digital My Cloud DL4100 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Western Digital My Cloud DL4100
Login