Memory for laptop Asus VivoBook Max X541UV-DM1608
Expand the memory of your Asus VivoBook Max X541UV-DM1608 by 4GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Asus VivoBook Max X541UV-DM1608.memory befindet sich auf der Rückseite des Mainboards. Auf der Vorderseite ist ein Memory 4GB eingelötet.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Asus VivoBook Max |
| Device series | VivoBook Max X541UV series |
| Device name | VivoBook Max X541UV-DM1608 |
| Memory ex works | 4GB non removable |
| Maximum memory | 36GB / 20GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP335472 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369984752 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus VivoBook Max X541UV-DM1608 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus VivoBook Max X541UV-DM1608
Login