Memory for motherboard-memory Gigabyte AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0)
4GB memory for Gigabyte AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0). The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS PRO |
| Device series | AORUS PRO AX series |
| Device name | AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP430332 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578932824 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS PRO AX X570SI (rev. 1.0)
Login