Memory for laptop HP ProBook 440 G6
4GB memory for HP ProBook 440 G6. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for HP ProBook 440 G6. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ProBook 440 G6.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP ProBook |
| Device series | ProBook 440 series |
| Device name | ProBook 440 G6 |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Passt for die Memory: 5TK00EA, 5TK03EA, 5TK02EA |
Order info
| Item number | SP295062 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369580879 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ProBook 440 G6 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ProBook 440 G6
Login