Memory for desktop Lenovo Ideacentre 510S-07ICK (90LX)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Ideacentre 510S-07ICK (90LX) by 4GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre 510 series |
| Device name | Ideacentre 510S-07ICK (90LX) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38786 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90LX0022FR, 90LX002DTX, 90LX002ETX, 90LX002FTX, 90LX002GFR, 90LX002HFR, 90LX002JFR, 90LX002KFR, 90LX002LFR, 90LX002MFR, 90LX002PFR, 90LX002QFR, 90LX0034GE, 90LX0035GE, 90LX0036GE, 90LX0037GE, 90LX0038GE, 90LX003LMZ, 90LX003YGE, 90LX0040UK, 90LX0041UK, etc.
|
Order info
| Item number | SP332646 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369956568 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre 510S-07ICK (90LX) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre 510S-07ICK (90LX)
Login