Computer memory Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (Ryzen) (Athlon)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (Ryzen) (Athlon) by 4GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (Ryzen) (Athlon).
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (Ryzen) (Athlon) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A14571 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82KS0002GE, 82KS0003MB, 82KS0004MB, 82KS0005MB, 82KS0006GE, 82KS0007DU, 82KS0008MB, 82KS0009GE, 82KS000AGE, 82KS000BMB, 82KS000CMB, 82KS000DSC, 82KS000LGE, 82KS000MGE, 82KS000NGE, 82KS000PRM, 82KS000QMZ, 82KS000RGE, 82KS000SGE, 82KS000TGE, 82KS000UGE, 82KS000VFR, 82KS000WFR, 82KS000XFR, 82KS0012GE, 82KS0013GE, 82KS0014PB, 82KS0015PB, 82KS0016FR, 82KS0017FR, 82KS0018FR, 82KS0019FR, 82KS001AFR, 82KS001BMH, 82KS001CMH, 82KS001DMB, 82KS001EMB, 82KS001FFR, 82KS001GGE, 82KS001HGE, 82KS001KMB, 82KS001LUK, 82KS001MUK, 82KS001RFR, 82KS001SFR, 82KS001TFR, 82KS001USC, 82KS001VUK, 82KS001WUK, 82KS001XPB, etc.
|
Order info
| Item number | SP432507 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578954390 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (Ryzen) (Athlon) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (Ryzen) (Athlon)
Login