Computer memory Lenovo IdeaPad 530S-14ARR (81H1)
4GB memory for Lenovo IdeaPad 530S-14ARR (81H1). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad 530S-14ARR (81H1).
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 530 series |
| Device name | IdeaPad 530S-14ARR (81H1) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70M60573 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81H10000MX, 81H1000UUK, 81H1000VUK, 81H1000XCK, 81H1000YCK, 81H10010CK, 81H10012UK, 81H10013RU, 81H10014RU, 81H10015RU, 81H10016RU, 81H10017RU, 81H10018RU, 81H1001GUK, 81H1001HUK, 81H1001JUK, 81H1001KMX, 81H1001LMX, 81H1001MMX, 81H1001NIX, 81H1001RGE, 81H1001SFR, 81H1001TFR, 81H10020GE, 81H10021RU, 81H10022RU, 81H10023RU, 81H10024RU, 81H10027MH, 81H10028MB, 81H10029UK, 81H1002AUK, 81H1002BHV, 81H1002CHV, 81H1002DRM, 81H1002ERM, 81H1002FMX, 81H1002GMX, 81H1002HMX, 81H1002JMX, 81H1002KMX, 81H1002LRU, 81H1002MIX, 81H1002NIX, 81H1002PGE, 81H10030IX, 81H10031RM, 81H10033GE, 81H10034GE, 81H10035IX, etc. |
Order info
| Item number | SP272834 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369419483 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 530S-14ARR (81H1) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 530S-14ARR (81H1)
Login