Computer memory Lenovo IdeaPad S540-15IML (81NG)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad S540-15IML (81NG) by 4GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad S540-15IML (81NG). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad S540-15IML (81NG).
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S540 series |
| Device name | IdeaPad S540-15IML (81NG) |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81NG000QCK, 81NG000RCK, 81NG000SCK, 81NG000TCK, 81NG000YGE, 81NG0010GE, 81NG001WUK, 81NG001XUK, 81NG0021PG, 81NG0023GE, 81NG0027BM, 81NG0028BM, 81NG0029PG, 81NG002AGE, 81NG002LBM, 81NG002NPB, 81NG002QPB, 81NG002SPB, 81NG002UPB, 81NG003KMZ, 81NG003LUK, 81NG003MUK, 81NG003NUK, 81NG0041GE, etc.
|
Order info
| Item number | SP328620 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369916777 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S540-15IML (81NG) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S540-15IML (81NG)
Login