Memory for desktop Lenovo Legion Y720T-34ASU (90H9)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Legion Y720T-34ASU (90H9) by 4GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y720 series |
| Device name | Legion Y720T-34ASU (90H9) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 90H90000US, 90H90001US, 90H90002US, 90H90004US, etc. |
Order info
| Item number | SP256263 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369244863 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y720T-34ASU (90H9) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y720T-34ASU (90H9)
Login