Computer memory Lenovo ThinkCentre M720e SFF (11BD)
4GB memory for Lenovo ThinkCentre M720e SFF (11BD). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M720e SFF (11BD). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M720e SFF (11BD).Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M720 series |
| Device name | ThinkCentre M720e SFF (11BD) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70R38786 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11BD0001UK, 11BD0003UK, 11BD0004UK, 11BD001JBL, 11BD001JEE, 11BD001JEU, 11BD001JFN, 11BD001JFR, 11BD001JGE, 11BD001JHX, 11BD001JIX, 11BD001JMB, 11BD001JMC, 11BD001JMD, 11BD001JMF, 11BD001JMG, 11BD001JML, 11BD001JMN, 11BD001JMS, 11BD001JMX, 11BD001JMZ, 11BD001JPB, 11BD001JPG, 11BD001JRI, 11BD001JSP, 11BD001LMG, 11BD001LML, 11BD001LMN, 11BD001LMS, 11BD001LMX, 11BD001LMZ, 11BD001LPB, 11BD001LPG, 11BD001LRI, 11BD001LSP, 11BD001LTX, 11BD001LUK, 11BD001MBL, 11BD001MEE, 11BD001MEU, 11BD001MFN, 11BD001MFR, 11BD001MGE, 11BD001MHX, 11BD001MIX, 11BD001MMB, 11BD001MMC, 11BD001MMD, 11BD001MMF, 11BD001MMG, etc.
|
Order info
| Item number | SP330816 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369938366 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M720e SFF (11BD) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M720e SFF (11BD)
Login