Computer memory Lenovo V35s 07ADA (11HR)
The memory increases the RAM memory of Lenovo V35s 07ADA (11HR) by 4GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop V... |
| Device series | desktop V... V35 series |
| Device name | V35s 07ADA (11HR) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A14571 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11HR0007BL, 11HR0007CK, 11HR0007CR, 11HR0007EE, 11HR0007EU, 11HR0007FN, 11HR0007FR, 11HR0007GE, 11HR0007HX, 11HR0007IX, 11HR0007MB, 11HR0007MD, 11HR0007MF, 11HR0007MG, 11HR0007MH, 11HR0007ML, 11HR0007MS, 11HR0007MX, 11HR0007MZ, 11HR0007NX, 11HR0007PB, 11HR0007PG, 11HR0007RI, 11HR0007SP, 11HR0007TX, 11HR0007ZY, 11HR000DBL, 11HR000DCK, 11HR000DCR, 11HR000DEE, 11HR000DEU, 11HR000DFR, 11HR000DGE, 11HR000DHX, 11HR000DIX, 11HR000DMB, 11HR000DMD, 11HR000DMG, 11HR000DMH, 11HR000DPB, 11HR000DPG, 11HR000DRI, 11HR000DSP, 11HR000DTX, 11HR000DZY, 11HR000EBL, 11HR000ECK, 11HR000ECR, 11HR000EEE, 11HR000EEU, etc.
|
Order info
| Item number | SP360538 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578234942 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V35s 07ADA (11HR) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V35s 07ADA (11HR)
Login