Computer memory MSI Pro AC H110I
Expand the memory of your MSI Pro AC H110I by 4GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for MSI Pro AC H110I. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pro AC H110I.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | MSI |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | MSI Pro AC |
| Device series | Pro AC H110I series |
| Device name | Pro AC H110I |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP259284 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369277809 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with MSI Pro AC H110I |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about MSI Pro AC H110I
Login