Memory for storage/NAS QNAP TS-253D-4G
4GB memory for QNAP TS-253D-4G. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-x53D series |
| Device name | TS-253D-4G |
| Manufacturer Reference No. | RAM-4GDR4K0-SO-2666, RAM-4GDR4A0-SO-2666, RAM-4GDR4K1-SO-2400, RAM-4GDR4A0-SO-2400 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 32GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Für Dual-DIMM Konfiguration müssen Sie ein Paar identischer DDR4-Memory verwenden. |
Order info
| Item number | SP351757 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578145767 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-253D-4G |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-253D-4G
Login