Computer memory Synology RackStation RS2818RP+
The memory increases the RAM memory of Synology RackStation RS2818RP+ by 4GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Don´t mix RAM modules with ECC with modules without ECC in the same System!
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology RackStation |
| Device series | RackStation RS2000 series |
| Device name | RackStation RS2818RP+ |
| Manufacturer Reference No. | D4NE-2666-4G |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP348167 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578110451 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology RackStation RS2818RP+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology RackStation RS2818RP+
Login